Artykuły

Filtruj:
Strefa rodzica
Strefa ocalonego
Aktualności
Więcej wpisów
27 listopada 2016 Parental trolling – rodzicu, pomyśl zanim udostępnisz

W dobie Internetu i mediów społecznościowych całkowicie zmienia się pojęcie ?wspomnień z dzieciństwa?. Dziś wszelkie wstydliwe zdjęcia, które skrzętnie ukrywaliśmy w zakurzonych albumach często wybieramy jako zdjęcia profilowe. Granice pomiędzy tym, co kiedyś nas peszyło a dziś śmieszy, zacierają się. Co jednak, gdy sprawa dotyczy naszych dzieci i świadomie (lub nie) stajemy się rodzicami, którzy intymność i dyskrecję zamienili na machinę nabijania lajków?

Kategorie: Strefa rodzica
29 lipca 2016 Jak chronić dziecko przed zagrożeniami w sieci?

Bezpieczeństwo w sieci to temat często zaniedbywany przez rodziców. Jak rozmawiać z dzieckiem o zagrożeniach w Internecie  i reagować w sytuacjach kryzysowych?

Kategorie: Strefa rodzica
15 lipca 2016 Relacja ze strefy NGO – Fundacja Ocaleni na Open’er Festival 2016

I stało się! Fundacja Ocaleni pierwszy raz zagościła na Open?er Festival 2016 w Gdyni. W dniach 29.06-2.07.2016 nasze dzielne wolontariuszki spotykały się z Wami, aby rozmawiać o bezpiecznym korzystaniu z Internetu oraz edukować na temat zagrożeń w sieci.

Kategorie: Aktualności
6 lutego 2016 Jak rozmawiać z dzieckiem o pedofilii?

Patrząc na statystyki dotyczące przemocy seksualnej wobec dzieci nie ulega wątpliwości, że należy edukować seksualnie już od najmłodszych lat. ?Pedofil? to nie jest brzydkie słowo, którego używania należy się wstydzić. Nie bój się i nie wstydź podejmować z dzieckiem tego tematu, wprowadzaj go małymi porcjami. Rozmowy takie powinny być raczej krótkie (im mniejsze dziecko, tym krócej jest w stanie skupić uwagę) i najlepiej przeprowadzane przy okazji zabawy, wiadomości z telewizji, pytań dziecka.

Kategorie: Strefa rodzica
16 grudnia 2015 Rozmowy o „kwiatkach i pszczółkach”

Prawdopodobnie w życiu każdego rodzica nadchodzi taki moment, kiedy jego dziecko zaczyna zadawać trudne i niewygodne pytania. Jednak ta chwila nie musi być niezręczna i kłopotliwa, a odpowiedź na pytanie ?skąd się wziąłem? –  trudna.

Kategorie: Strefa rodzica
Szkodliwe treści

Szkodliwe treści to materiały, które mogą wywoływać negatywne emocje lub promują niebezpieczne zachowania. Są to np. wulgaryzmy, wypowiedzi przepełnione nienawiścią wobec grup, czy jednostek np. mniejszości narodowych, pornografia. Mogą to być również teksty, zdjęcia, filmy wywołujące negatywne emocje poprzez prezentację drastycznych scen przemocy, deformacje ciała. Także materiały zachęcające do zachowań uzależniających, autodestrukcyjnych lub wprowadzające w błąd pod pozorem dobrej rady opartej o wiedzę naukową np. medyczną.

Kategorie: Strefa rodzica
Ochrona prawna dziecka

Kodeks karny w rozdziale XXV zatytułowanym przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajowości penalizuje określone zachowania wobec małoletnich tworząc typ rodzajowy przestępstwa art. 200 § 1 kk oraz art. 200 § 2 kk. Ponadto przedmiotowy rozdział tworzy typy kwalifikowane określone w art. 202 § 2 i 3 kk, art. 204 § 3 kk.

 

Kategorie: Strefa rodzica
Wiek i ochrona prawna dziecka

Kto obcuje płciowo z małoletnim poniżej lat 15 lub dopuszcza się wobec takiej  osoby innej czynności seksualnej lub doprowadza ją do poddania się takim czynnościom albo do ich wykonania podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.

Kategorie: Strefa rodzica
Jak rozmawiać z dzieckiem o zagrożeniach w sieci?

Na niebezpieczeństwa wynikające z szeroko pojętego korzystania z Internetu, najbardziej narażone są dzieci ? nieświadomi użytkownicy sieci, którzy wielokrotnie, zamieszczając w Internecie konkretne treści, nie zdają sobie sprawy z konsekwencji swoich działań. Dlatego niezwykle istotnym elementem, wprowadzającym dziecko w nieznany Świat Internetu, jest rozmowa o zagrożeniach płynących z jego użytkowania.

Kategorie: Strefa rodzica
Historia Stanisława

Kiedy po wszystkim wracałem do domu byłem oszołomiony. Wiedziałem że coś się stało, co nie miało prawa mieć miejsca, ale nawet nie wiedziałem jak to nazwać. Postanowiłem nic nikomu nie mówić i starałem się zapomnieć.

Kategorie: Strefa rodzica
Child grooming – o znakach ostrzegawczych

Z kim rozmawia Twoje dziecko w internecie i czy wiesz, czym jest child grooming?

Kategorie: Strefa rodzica
od18lat
14 grudnia 2015 ZipIt – aplikacja antysextingowa

Nie daj się namówić na sexting! Pomyśl, zanim wyślesz 😉

Kategorie: Strefa ocalonego
E-prostytucja. Gdy dziecko godzi się na seks w zamian za prezenty.

Portale społecznościowe i randkowe, w sposób mniej lub bardziej zakamuflowany, pozwalają na publikowanie ogłoszeń nieletnich, sprzedających usługi seksualne oraz dorosłych poszukujących tego typu doświadczeń. Co zrobić, gdy dziecko się prostytuuje?

Kategorie: Strefa rodzica
Cam girls, chat models czy prostytucja w Internecie?

Zwykle nazywa się je camgirls albo chat models. Dlaczego młode dziewczyny decydują się na sprzedaż swojej prywatności? 

Kategorie: Strefa rodzica