2 lutego 2016 Daria Kikoła
Kategorie: Projekty

Kampania „Internet pamięta. A Ty?”

9 lutego obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) z inicjatywy Komisji Europejskiej . Właśnie od tego dnia, Fundacja Ocaleni połączy siły z polską Blogosferą, aby zasypać polski internet wpisami dotyczącymi świadomego kreowania e-tożsamości. Masz moc  wyznaczania trendów zachowań online – możesz zatem zachęcić swoich czytelników do refleksji (a może nawet dyskusji!) nad tym co i dlaczego udostępniają i jakie wiążą się z tym konsekwencje. Lepszy internet zależy od Ciebie!

RPD - logo z godlem mm

Naszej akcji patronuje Rzecznik Praw Dziecka

Dla Blogerów

Aby przyłączyć się do kampanii, zgłoś swój udział przesyłając maila na fundacja@ocaleni.org i (najlepiej, ale możesz także później) 9 lutego stwórz wpis o tytule ?Internet pamięta. A Ty??. Nie chcemy Cię ograniczać gotowymi treściami ? liczymy na Twoją inwencję twórczą;) Gdzie znajduje się granica tego, co można/ wypada/ warto udostępniać? Jak udostępniane treści wpływają na to jak postrzegają nas inni, na naszą prywatność i bezpieczeństwo? Skąd potrzeba dzielenia się wszystkim online? Jakie treści uważasz za szkodliwe? Czego wolałbyś/wolałabyś nie widzieć na Instagramie i Facebooku? Możesz skorzystać także z danych lub podpowiedzi tematów, które podajemy poniżej.

Dodaj grafikę akcji i prześlij nam linka z wpisem na fundacja@ocaleni.org , a udostępnimy go na naszym profilu na FB i podlinkujemy na stronie www.ocaleni.org. Dodaj hashtag #internetpamieta

Dla Vlogerów

Aby przyłączyć się do kampanii, (najlepiej, ale możesz także później) 9 lutego opublikuj filmik o tytule ?Internet pamięta. A Ty??. Nie chcemy Cię ograniczać gotowym scenariuszem ? liczymy na Twoją inwencję twórczą;) Gdzie znajduje się granica tego, co można/ wypada/ warto udostępniać? Jak udostępniane treści wpływają na to jak postrzegają nas inni, na naszą prywatność i bezpieczeństwo? Skąd potrzeba dzielenia się wszystkim online? Jakie treści uważasz za szkodliwe? Czego wolałbyś/wolałabyś nie widzieć na Instagramie i Facebooku? Możesz skorzystać także z danych lub podpowiedzi tematów, które podajemy poniżej.

Prześlij nam linka z filmikiem na fundacja@ocaleni.org, a udostępnimy go na naszym profilu na FB i podlinkujemy na stronie www.ocaleni.org. Dodaj hashtag #internetpamieta

telefon_zaufanialogo_z_napisem_B_pionlogo_dyzurnet

Jeśli kierujesz swój wpis/ film do młodzieży, nie zapomnij dodać informacji o tym, gdzie można szukać pomocy w przypadku, gdy doświadczamy cyberprzemocy lub gdy napotykamy niepokojące treści.

Nasze propozycje tematów:

  • Cyberprzemoc ? hejt, stalking, sexting
  • Szkodliwe treści ? treści nawołujące do zachowań niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia (np. drastyczne odchudzanie), treści dyskryminacyjne
  • Wizerunek w sieci
  • Denerwujące zachowania w mediach społecznościowych
  • Młodzi rodzice ? internetowi ekshibicjoniści
  • Bezpieczeństwo w sieci

 

Dane do wykorzystania:

Co 9 nastolatek w Polsce przesyła treści sextingowe (źródło: Fundacja Dzieci Niczyje)

90% młodzieży w wieku 13?15 lat korzysta z portalu Facebook (źródło: Fundacja Orange)

66% ofiar cyberprzemocy zna swoich prześladowców (źródło: NASK, ORE)

55,6% nastolatków zadeklarowało, że ich rodzice nie interesują się tym co robią w Internecie (źródło: NASK)

 

Wpisy i filmy blogerów

zdrowaglowa.pl

Logo-MT-150

Ostatnio zaskoczyła mnie, opcja wyświetlania wspomnień na Facebooku. Nieubłaganie widzę swoje posty sprzed pięciu czy sześciu lat. Czasami łapię się za głowę i zastanawiam, co pisałam mając lat 19! Podejrzewam, że za kolejne pięć lat to, co teraz wydaje mi się zabawne, będzie dla mnie w jakiś sposób zawstydzające. Być może nawet i na ten wpis spojrzę krytycznym okiem trzydziestolatki, która pomyśli, że w 2016 ewidentnie nic nie wiedziała o życiu? Oczywiście nasze dorastanie, zbieranie doświadczeń i zmiana perspektywy zazwyczaj sprawia, że nasza przeszłość wydaje nam się niedojrzała, śmieszna, głupsza. Z jednej strony dewaluujemy swoją przeszłość, żeby mieć poczucie doskonalenia się. Nasza wybiórcza pamięć, podatna na zniekształcenia często wypiera pewne zdarzenia z przeszłości lub nadaje im inny, emocjonalny wydźwięk.

 

czaplicka_nobg czaplicka.eu

9 lutego obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu. Ten wpis jest częścią kampanii ?Internet pamięta. A Ty?? Fundacji Ocaleni. Jeśli chcecie zaangażować się w akcję napiszcie wpis z hasztagiem #internetpamieta.

Kampania ?Internet pamięta. A Ty?? to świetna okazja, żeby przypomnieć sobie kilka istotnych elementów związanych z ochroną tożsamości w social media. Czy Ty dobrze dbasz o swój wizerunek?

11667329_900539733343142_7004180175272702951_n

mimookolicznosci.pl

Do sierpnia 2015 z dumą w Internecie nie istniałam. Szalenie trudną decyzję o występowaniu pod imieniem i nazwiskiem w Internecie bardzo dobrze przemyślałam, bo z jednej strony, dobrze umieszczać osobiste treści na blogu, ale z drugiej utrzymywanie życia prywatnego w cieniu może być korzystne dla moich klientów. Mimo, że odkryłam się w internecie to nadal zastanawiam się nad każdą osobistą informacją czy zdjęciem, które wrzucam do sieci.
Mam wrażenie, że hasło Internet pamięta znam odkąd korzystam z Internetu ? być może zawdzięczam to swojemu starszemu rodzeństwu, a może bogatej wyobraźni podsuwającej mi dramatyczne historie o wykorzystaniu cudzej tożsamości. A może po prostu lubię korzystać ze swoich praw?

 

matkanaszczycie.pl

Coraz więcej mówi się o niebezpieczeństwach płynących z sieci. Życie ogólnie jest niebezpieczne. Czyha w nim wiele pułapek i zagrożeń. Ale gdy dodajemy do naszego życia wymiar przestrzeni wirtualnej, to automatycznie wzrasta w nim poziom ryzyka. I może wcale nie dlatego, że sieć to jakieś wyjątkowo demoniczne miejsce, a dlatego, że każdy nowy obszar to i nowe zagrożenia. Wszędzie i zawsze warto zachowywać zdrowy rozsądek, ale w sieci nam to jakoś słabiej wychodzi.

19224_10153222499354841_482913788876876587_n

czasdzieci.pl

Nic nie działa lepiej niż profilaktyka.

Dzień bezpiecznego internetu jest obchodzony 9 lutego z inicjatywy Komisji Europejskiej. Czas Dzieci jako portal informacyjno-rozrywkowy dla rodziców i dzieci również przyłącza się do tej akcji.

 

nozki3

krotkienozki.pl

Pamiętacie czasy początków gadu-gadu? Gdzieś na początku XXI wieku, żeby połączyć się z siecią, Tata musiał ustawić połączenie po kablu, a potem – kiedy już się łączyło – wszystko tak śmiesznie skrzeczało. Do dziś pamiętam ten dźwięk. Pamiętam też, że umawiałam się z koleżankami na piętnaście minut na giegie. Wyglądało to tak, że do dwudziestej biegałyśmy po dworze, a na dwudziestą trzydzieści byłyśmy umówione przed komputerami. To dopiero było frajda!

antyterorystka

antyterrorystka.blogspot.com

Bloger pisząc o dzieciach, ich wychowania i rozwoju, jest uważany przez wielu ludzi za wyrocznię. Pisze o tym co jest dobre, a co złe. Osoby czytające teksty sugerują się jego opinią.
W tym momencie powiem o tym co mnie przeraża…
Osoba wypowiadająca się o rozwoju dziecka, która nie jest specjalistą w danej dziedzinie ( nie jest lekarzem, rehabilitantem).
Tytuły postów krzyczą z daleka: nie przejmuj się dziecko ma na wszystko czas!

aznaktywniezniedoczynnoscia.com

-Czy Ty w ogóle wiesz co to znaczy mieć niedoczynność?! To właśnie dlatego przechodzę emocjonalne tornado!- Czasami mam ochotę wykrzyczeć to wszystkim dokoła (później i tak się okazuje, że to zwykły PMS). Tak wiele z Was pisze jednak o braku zrozumienia ze strony najbliższych. Nic więc zatem dziwnego, że powstają internetowe grupy wsparcia dla chorych na Hashimoto i niedoczynność. Dziwne jest jednak to, jak my Niedoczynni zachowujemy się w sieci. I jak szkodzimy sobie nawzajem. #internetpamieta

logo ang 4

angdlakazdego.blogspot.com

Myślę, że to bardzo dobra okazja, aby zarazem zwrócić uwagę na nasze zachowanie w Internecie, a przy okazji poznać wiele nowych słów związanych z Internetem i komputerami. Naszym uczniom warto też uzmysłowić, jak to co robią/piszą/zamieszczają w Internecie może wpływać na ich życie (zarazem w pozytywny, jak i w negatywny sposób).

przymiotnik-naglowek

przymiotnik.blogspot.com

9 lutego to Dzień Bezpiecznego Internetu. Ja też chcę zmieniać Internet na lepsze. Postanowiłam więc odpowiedzieć na apel Fundacji Ocaleni kierowany do polskiej blogosfery. Jako osoba dorosła zdaję sobie sprawę z zagrożeń, jakie wiążą się z aktywnym działaniem w sieci. Jednak nie tylko my, dorośli, surfujemy po Internecie. Coraz młodsze dzieciaki łapią za klawiatury i myszki. Młodzi nie rozstają się ze swoimi smartfonami. Bo takie są czasy. Czasy ciągłego krążenia po wirtualnym świecie. Dla dzieci surfowanie po sieci to bardzo atrakcyjna forma rozrywki. I równie niebezpieczna. Bo takie czasy… ile razy już to słyszałam. To niczego nie usprawiedliwia. Czasy są takie, jakimi je tworzymy. Wiele zależy właśnie od nas, dorosłych. Czy pomożemy młodym internautom poznać wartościową stronę Internetu. Czy pokażemy, jak mądrze korzystać z jego dobrodziejstw. Wyjaśnimy, z czym wiążą się poszczególne działania i uczulimy je na czyhające niebezpieczeństwa.

http://anastaziuk-blog.pl/internet-pamieta-a-ty/

 

anastaziuk-blog.pl

Ostatnio bardzo popularną aplikacją, która jest chyba jedną z tych najniebezpieczniejszych, stał się Snapchat. Dlaczego? Ludzie działają pod pseudonimami i nie wiemy od kogo akceptujemy zaproszenie do znajomych. Następnie dodajemy zdjęcia na My Story, gdzie pokazujemy dokąd idziemy (dołączając jeszcze godzinę), co jemy (większość osób może się domyślić, że jesteście np. w pizzerii, a jeśli to małe miasto, to wiedzą jeszcze w jakiej), pokazujemy hotele będąc na urlopie (złodzieje wiedzą, że nikogo z Was nie ma w domu). Ludzie mogą za pomocą Waszych zdjęć ocenić Wasz stan majątkowy, kosztowności w domu i różne sprzęty wysokiej technologii.

cyk cyk logoa

nemessos.blogspot.com

Ten temat siedział we mnie od dawna. Długo go trawiłam. Ktoś mógłby pomyśleć, że to strzał w stopę ? przecież jestem fotografem, robienie zdjęć dzieciom to moja praca, a każde zdjęcie buduje moje portfolio, którym chciałabym się chwalić. Ale nie będę ukrywać, że temat zdjęć dzieci w internecie jest dla mnie ważny też od strony bycia mamą małego brzdąca. Dziś obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu i uznałam, że to dobry moment, by napisać od siebie te parę zdań.

niewlasciwe-tresci-dla-dzieci-w-internecie (1)

strefysowki.pl

Pewnego razu odwiedzałam swojego małego kuzyna, który miał wtedy 4-5 lat i nie potrafił jeszcze ani czytać, ani pisać. Nie przeszkadzało mu to jednak we włączeniu komputera, Youtube?a i w przeglądaniu filmików o koparkach, które pokazały mu się w polecanych.

Po obejrzeniu kolejnego filmiku przechodził do następnego przez listę po prawej stronie. Szło mu to zadziwiająco sprawnie.

interpnetpamieta

w ustawieniach prywatności portali społecznościowych upewnić się, że jego posty widzą tylko znajomi,

pamiętać, że mogą pojawić się na zdjęciach udostępnianych przez znajomych i sprawdzać to albo poprosić znajomych o taką samą zmianę ustawień,

nie pisać niczego, czego nie powiedziałoby danej osobie w rozmowie na żywo ? nawet kiedy sądzi, że jest anonimowe,

przed opublikowaniem czegokolwiek w sieci zastanowić się, czy chciałoby, żeby przeczytali to rodzice albo dziadkowie? Jak by się czuło, gdyby opublikowano to na pierwszej stronie gazety?

cropped-naglowekfrancais-mon-amour.eu

9 lutego, czyli wczoraj, obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu. Co zrobiliście z tej okazji? Fundacja Ocaleni zapoczątkowała kampanię (oficjalny hasztag to #internetpamieta ) uświadamiającą rodziców, dzieci i młodzież do czego może doprowadzić pochopne zachowanie online. Jest to temat na tyle ważny, że postanowiłam poszukać materiałów, które mogłabym wykorzystać na zajęciach i jednocześnie przemycić trochę istotnych wskazówek dotyczących rozsądnego korzystania z dobrodziejstw sieci. Zobaczcie co znalazłam.

amam

zdrowaswietlica.blog.pl

Wrzucając na portale społecznościowe zdjęcia Naszych dzieci czy bliskich tak naprawdę myślimy o sobie. Walczymy o to, aby dopieścić własne ego, mieć więcej like?ów niż koleżanka, pokazać jacy jesteśmy szczęśliwi niejednokrotnie klnąc na wszystko pod nosem.  Pokazujemy, bo chcemy się pochwalić, wzmocnić poczucie własnej wartości, nie być w tyle, nie stać się gorszym .  Klikając ?dodaj? nie zastanawiamy się nad tym czy robimy dobrze czy źle. Nie tworzymy rozpiski ?za? i ?przeciw? po prostu wrzucamy. Po latach może okazać się, że przez śmieszne zdjęcie zamieszczone na portalu nasze dziecko stało się klasowym pośmiewiskiem.

Materiały do pobrania i udostępnienia

Internetpamieta RPD

Internetpamieta RPD2 200x75_JPG

400x150_JPG

800x300_PNG

logo_bez_napisu - Copylogo_z_napisem_B_pion - Copylogo_z_napisem_B_poziom