16 grudnia 2015 Małgorzata Szydłowska
Kategorie: Strefa rodzica

Rozmowy o „kwiatkach i pszczółkach”

?Skąd się biorą dzieci?? ? czyli jak rozmawiać o ?kwiatkach i pszczółkach?

 people-flowers-summer-girl-large

Prawdopodobnie w życiu każdego rodzica nadchodzi taki moment, kiedy jego dziecko zaczyna zadawać trudne i niewygodne pytania. Jednak ta chwila nie musi być niezręczna i kłopotliwa, a odpowiedź na pytanie ?skąd się wziąłem? –  trudna.

Niezwykle istotne jest, aby pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Aby wyjaśnić maluchowi skąd się biorą dzieci należy używać prostego i zrozumiałego dla niego języka. Przede wszystkim od najmłodszych lat uczmy dzieci nazw narządów rozrodczych. Pokazując maluchowi gdzie jest brzuch, a gdzie noga, nie powinniśmy omijać penisa czy pochwy. Nie należy bać się tych nazw i zastępować ich infantylnymi odpowiednikami. Jeśli jednak łatwiej jest nam powiedzieć ?ptaszek? nie będzie to karygodnym błędem.

Kiedy ucząc dziecko nazw części ciała pomijamy miejsca intymne tworzymy niepotrzebne tabu. Dajemy sygnał, że są to obszary naszego ciała o których się nie mówi,  bądź mówi, ale z zakłopotaniem, niezręcznością w głosie i rumieńcem na twarzy.

Kiedy dziecko zna nazwy narządów rozrodczych znacznie łatwiej będzie mu wyjaśnić na czym polega seks, zapłodnienie czy jak się rodzą dzieci. Znajomość tych pojęć pomoże maluchowi zrozumieć te procesy.

Tłumacząc dziecku skąd się wzięło nie trzeba ?owijać w bawełnę?. Nie opuszczajmy istotnych szczegółów, bo może wyniknąć z tego wielkie nieporozumienie. Kiedy użyjemy sformułowań w stylu: ?mamusia z tatusiem bardzo się kochają, przytulają i całują i wtedy powstaje dzidziuś w brzuchu mamusi? ? nasza pociecha najpewniej zrozumie, że zajdzie w ciąże dając buziaka mamie, albo przytulając się z tatą na sofie. Nie wprowadzajmy zamętu w tej dziecięcej głowie.

Opowiedzmy w prosty sposób, że dziecko powstaje z połączenia komórki jajowej, którą wytwarza ciało kobiety ? czyli np. mamy, z plemnikiem ? wytwarzanym przez ciało taty. Dochodzi do tego poprzez wsunięcie prącia do pochwy, a kiedy nasienie połączy się komórką jajowa pojawia się ciąża.

Odpowiadajmy na dodatkowe, trudne pytania oraz wyjaśniajmy inne, nowe pojęcia jak np. plemnik czy komórka jajowa.

Używanie porównań do świata zwierząt i wyjaśnianie aktu seksualnego na przykładzie zapylania kwiatów może być niezwykle mylące dla dziecka. W rzeczywistości bocian i kapusta nie mają nic wspólnego z seksem czy zapłodnieniem i w żaden sposób nie odpowiadają na pytanie.

Należy mówić prosto, zwięźle, ale bardzo konkretnie. Warto wspomnieć o miłości partnerów, ale nie ma potrzeby mówić więcej niż to o co dziecko pyta. Nie opowiadajmy o nieistotnych dla pięciolatka szczegółach jak np. gra wstępna czy zabezpieczenia, na które nie jest jeszcze gotowe, a przyjdzie na nie czas w okresie adolescencji.

Okazując powagę i naturalność nie stworzymy niepotrzebnego tabu u dziecka. Przekazanie takiej wiedzy jako istotnej, ale nie wstydliwej i niezręcznej zaszczepi postawę pełną wrażliwości i powagi względem równie trudnych tematów oraz może otworzyć nam furtkę do odbycia podobnych rozmów, bez zażenowania w przyszłości.

Rozmowa o tym skąd się biorą dzieci wcale nie musi być kłopotliwa. Najważniejsze to upewnić się, że sami dobrze rozumiemy temat oraz trzymać się podstawowych zasad:

  1. Prosty, zrozumiały, dostosowany do wieku język
  2. Konkretny przekaz, bez pomijania ważnych etapów
  3. Nie opowiadanie bajek o zwierzętach i roślinach
  4. Pominięcie detali, na które dziecko nie jest gotowe
  5. Potraktowanie pytania z powagą i naturalnością

woman-child-doctor-hospital-large

Przykładowy scenariusz rozmowy z dzieckiem:

?skąd się biorą dzieci?

D: A skąd ja się wziąłem?

R: Kiedy mama i tata bardzo się kochają i chcą mieć dziecko, musi dojść do tak zwanego zapłodnienia, czyli mama musi zajść w ciąże. Organizm taty produkuje nasienie, czyli plemniki, a organizm mamy produkuje jajeczka, czyli komórkę jajową, aby doprowadzić do ciąży plemnik musi połączyć się z jajeczkiem. Żeby się to odbyło penisa wsuwa się w pochwę (można wskazać, w którym miejscu znajdują się narządy płciowe i przypomnieć, które są męskie, a które żeńskie).

?Jak się rodzą dzieci??

D: Jak się urodziłem? Jak to wygląda?

R: Kiedy kobieta jest w ciąży, płód, rozwija się w jej macicy. Macica to taki narząd w ciele kobiety (można wskazać, w którym miejscu mniej więcej się znajduje), który podczas ciąży powiększa się jak nadmuchiwany balonik. Kiedy dziecko chce już wyjść i jest na to gotowe, kobieta to odczuwa. Dziecko rodzi się/wychodzi pochwą ? między nogami. Wagina jest rozciągliwa i elastyczna, jak np. golf, czy bluza, którą zakładamy przez głowę. Czasami zdarza się tak, że trzeba zrobić operację by wyjąć dziecko z brzucha.

D: Czy poród boli?

R: Tak, kobieta odczuwa wtedy ból, jednak bardzo szybko o nim zapomina ze szczęścia, jakie dają narodziny dziecka.

  • wiadomo, że jest to drażliwy temat dla prawie każdego rodzica, ale dzięki takim artykułom jak ten te rozmowy stają się prostsze, dzięki za parę rad, kiedyś się na pewno przydadzą 🙂